شبکه تحلیلگران جوان

راهی برای آغاز همکاری با
«مجمع ایرانی دفاع از حقیقت»

انقلاب اسلامی ایران و سیاست بین الملل: روندهای جهانی و پویایی منطقه ای

انقلاب ایران یک شوک برای سیاست بین الملل بود. در واقع، این یک رویداد مهم مذهبی سیاسی، فرهنگی و ملی بود که نشان داد...

دیدگاه مجمع

بررسی راهبرد سطح کلان جمهوری اسلامی ایران در قبال کردستان عراق

مطالعات منطقه‌ای اقلیم کردستان عراق، در پی شناخت و بررسی اختصاصی جایگاه راهبردی اقلیم کردستان در منطقه جنوب غرب آسیا است. مطالعات صورت‌گرفته در موضوع مطالعات منطقه‌ای اقلیم کردستان عراق نشان می‌دهد که این حوزه پژوهشی کمتر مورد توجه مراکز تحقیقاتی و سیاست‌گذاری جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است....

کتاب سال 1400

مرور گزارش عملکرد یکساله مجمع ایرای دفاع از حقیقت

از نظرسنجی تا ذائقه سازی؛ مروری بر روایت پرفراز و نشیب نظرسنجی در ایران معاصر

کلیک، اولین پاسخ ما به یکی از هزاران نظرسنجی است که به صورت پنهان و آشکار برای تشخیص ذائقه ما ایجاد شده‌است. آنچه یادداشت حاضر قصد دارد تا به آن بپردازد ماجرای فرآیند نظرسنجی است که تلاش دارد تا با تشخیص خواسته‌های ما، آن را به صورت کالایی ارزشمند...

آخرین نگاشت‌ها

بررسی راهبرد سطح کلان جمهوری اسلامی ایران در قبال کردستان عراق

مطالعات منطقه‌ای اقلیم کردستان عراق، در پی شناخت و بررسی اختصاصی جایگاه راهبردی اقلیم...

راهبرد مقاومت فعال سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران در مقابل کارشکنی غرب

نویسنده؛ امیر نظامی مقدم چکیده پس از ۱۸ ماه مذاکره که ۶ دور نخست در زمان...

توافق هسته‌ای؛ مکانیسم‌های غرب برای اختلال در تصمیم‌گیری طرف ایرانی

مقدمه مذاکرات ج‌. ا.ایران با کشورهای اروپایی، چین و روسیه از زمان خروج یک‌جانبه‌ی آمریکا...

جنگ یمن، ازجنگ قدرت های داخلی تا جنگ قدرت های بین المللی

مقدمه یمن که فقیرترین کشور منطقه محسوب می شود، در یکی از استراتژیک ترین مناطق...

از نظرسنجی تا ذائقه سازی؛ مروری بر روایت پرفراز و نشیب نظرسنجی در ایران معاصر

کلیک، اولین پاسخ ما به یکی از هزاران نظرسنجی است که به صورت پنهان...

نگاهی مختصر به سیاست خارجی چین در جنوب شرق آسیا

مقدمه منطقه جنوب شرق آسیا یا گاهی آسیای جنوب شرقی، شامل هفت کشور اصلی آسیا...

پرونده ویژه

مجمع ایرانی دفاع از حقیقت

5
مذاکرات

با آغاز دور جدید از مذاکرات، مجمع ایرانی دفاع از حقیقت جهت تبیین مسئله مذاکرات و تاثیر آن بر افکار عمومی، بررسی روندها، شاخص‌ها، ابعاد و مسائل حائز اهمیت در طی فرآیند مذاکرات را در دستور کار خود قرار داده‌است. در این پرونده ویژه قرار است، دستاوردهای پژوهشگران مجمع ایرانی دفاع از حقیقت در قالب گروه‌های مطالعاتی مختلف آورده شود.

1
نسل پنجم ارتباطات

در این پرونده تلاش داریم تا در ضمن معرفی فناوری 5G ، به ابعادی از آن بپردازیم که تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته است. همچنین ارائه تبعات امنیتی چنین فناوری از دیگر اهدافی است که ما در این پرونده دنبال می کنیم.

2
اقتصاد دیجیتال

اقتصاد فارغ از آنکه زیربنای تحولات اجتماعی دیگر باشد یا نه، عنصر مهمی است که امروز به لطف پیشرفت تکنولوژیک ابعادی را به خود گرفته، که یکی از آنها به اسم فضای سایبری اقتصاد موضوع این پرونده ماست.

3
جامعه ایرانی

ایرانِ امروز مسیری را طی کرده است که جنگ‌ها، انقلاب‌ها، قحطی‌های فراوانی را به چشم دیده است. همه آنچه که بر ایران گذشته جامعه‌ای را ساخته است که در این پرونده قرار است برخی از آسیب ‌ها و مسائل اجتماعی این جامعه را تبیین و در صورت توان راه حل‌هایی برای رهایی از آنان بدهیم.

4
جنگ شناختی

اندیشمندان می‌گویند جنگ شناختی، جنگ بر سر تغییر روش تفکر است. در این پرونده قرار است ما این نوع جدید از جنگ‌ها ، ابعاد آن، تکنیک‌ها و ابزار به کار رفته در آن را معرفی و تبیین نماییم.

6
دکترین سایبری ملل

مجموعه نگاشت‌های «دکترین سایبری» ترجمه و تلخیصی از فصل سوم کتاب " مبانی جنگ سایبری، درک اصول بنیادین جنگ سایبری در تئوری و عمل " اثر استیو وینترفلد است. در هر شماره از این پرونده، دکترین سایبری برخی از مهم‌ترین کشورهای عرصه سایبر و تکنولوژی‌های رایانه‌ای مورد بررسی قرار خواهد گرفت. پرونده «دکترین سایبری» طی 3 نگاشت مجزا به منظر مخاطبان می‌رسد: ایالات متحده / چین و سایر کشورهای آسیایی / کشورهای اروپایی و ارتش‌های مزدور

7
دموکراسی

جنبش های دهه نخست هزاره جدید، نشانه‌هایی از مخالفت مشترک با کالایی سازی فضاهای عمومی و همچنین دنبال کردن اشتراکی سازی، به معنای ترکیب کردن اشتراکات تلقی می‌شوند. در همین راستا مجمع ایرانی دفاع از حقیقت بر اساس رسالت خود، لازم می‌داند پرونده‌ای ویژه را به موضوع دموکراسی اختصاص دهد. این پرونده ویژه ضمن تبیین مبانی، قرار است مطالعات موردی را داشته باشد تا مخاطبین به صورتی انضمامی‌تر به چیستی این مفهوم سیاسی پی‌ببرند.

8
درگیری روسیه و ناتو در اروپای شرقی

اکنون در میانه افزایش تنش‌های میان بلوک شرق به رهبری روسیه و غرب به رهبری آمریکا، باری دیگر خاطرات جنگ سرد در حال زنده شدن است. باید دید این بار ایده جنگ ستارگان از آن چه کسی خواهد بود، و نهایتا چه قدرتی از میان خواهد رفت؟! در این پرونده ویژه، مجمع ایرانی دفاع از حقیقت سعی در بررسی ابعاد مختلف این تنش دارد.

قبلی
بعدی

ترجمه‌ها

گزارش‌ها

دروغ یاب

در عصر فیک‌نیوزها سخت است حقیقت شناخته شود، آنجایی که حتی پاره‌ای از حقیقت نیز خود عامل گمراهی است. مجمع ایرانی دفاع از حقیقت در بخش دروغ یاب تلاش دارد تا با بیان مصدایقی از اخبار جعلی و افشای دروغ‌های رسانه‌ای، قدمی در جهت آموزش برای رفع سوء تفاهم‌های رسانه‌ای بردارد.

چشم انداز مجمع

ما در مجمع ایرانی دفاع از حقیقت، در عین باور به اینکه در آستانه یک نسل جدیدی از جهان وطن گرایی هستیم، تلاش می ­کنیم تا منطق ایرانی را با تاکید بر رویکرد
ضد سلطه­ اش شرح دهیم. ما بر این باور هستیم که در دوران “زوال حقیقت” اگر مرکزی نباشد تا چشم انداز ایرانی را با هویت ­های اسلامی-ایرانی­ اش مستدل کند
نتیجه­ اش چیزی جز سوء تفاهم گسترده درباره دیدگاه ­های ایرانی نخواهد بود.