در مسیر حقیقت، برای حقیقت
گزارشی از تحقق ماموریت‌های «مجمع ایرانی دفاع از حقیقت»

شبکه تحلیلگران جوان

راهی برای آغاز همکاری با
«مجمع ایرانی دفاع از حقیقت»

توافق علمی و پژوهشی مجمع ایرانی دفاع از حقیقت و مؤسسه تحقیقات و مطالعات بین‌المللی ابرار معاصر تهران

در نشست میان دکتر عابد اکبری مدیر مؤسسه تحقیقات و مطالعات بین‌المللی ابرار معاصر تهران و سعید نادری اصل، توافقنامه همکاری علمی و پژوهشی...

دیدگاه مجمع

چالش واگرایی در افغانستان

دولت- ملت‌سازی روندی است که طی آن یک جامعه سیاسی تلاش می‌کند از طریق انباشت قدرت و توسعه ظرفیت نهادی، خودمختاری، حاکمیت و استقلال خود را کسب، حفظ و ارتقا دهد. چنین هدفی شدیدا وابسته به افزایش همبستگی و یکپارچگی اجتماعی- ملی و ثبات سیاسی به ویژه در مفهوم توسعه نهادهای دموکراتیک است...

بررسی نقش فضای مجازی در جنگ‌های ترکیبی

مفهوم جنگ ترکیبی واژه جنگ ترکیبی برای نخستین بار در پایان‌نامه ویلیام جی نمت در سال 2002 به‌کاربرده شد که در آن از تاکتیک‌های جنگ چریکی جنگجویان چچنی و استفاده آن‌ها از ابزار مدرن نظیر اینترنت و موبایل نام برده بود. این مفهوم همچنین مبتنی بر اسناد منتشر شده ناتو...

آخرین نگاشت‌ها

جنگ روسیه – اوکراین و نتایج آن بر جنگ ترکیبی ایالات متحده و چین

مقدمه بیش از یک سال است که از جنگ روسیه و اوکراین میگذرد ، عواقب...

 ایدئولوژی تضاد ایالات‌متحده در عرصه نظام بین‌الملل

در عرصه سیاست خارجی، تحلیل سیستمی زیر را از سیاست خارجی کشورها ارائه می‏دهم و...

احیای داعش و بحران‌سازی، تلاش مشترک آمریکا و رژیم صهیونیستی برای تضمین بقا در منطقه

امیر نظامی مقدم؛ دبیر اندیشکده راهبردی مقاومت دانشگاه امام صادق علیه السلام چکیده مجموعه ملاحظات استراتژیکی...

ایران و قفقاز؛ خاک_شیشه_استخوان

پدیدار شناسی سیاست خارجی ایران در منطقه قفقاز از نگاه نظریه رئالیسم تحولاتی که در...

بررسی جایگاه هویت ملی در راهبرد دفاع ‎همه ‎جانبه جمهوری اسلامی ایران (با تمرکز بر امنیت هستی‌شناختی)

1. امنيت هستي‌شناختي نظريه امنيت هستي‌شناختي در روابط بين‌الملل برگرفته از نظريه وجود انساني آنتوني...

پرونده ویژه

مجمع ایرانی دفاع از حقیقت

5
مذاکرات

با آغاز دور جدید از مذاکرات، مجمع ایرانی دفاع از حقیقت جهت تبیین مسئله مذاکرات و تاثیر آن بر افکار عمومی، بررسی روندها، شاخص‌ها، ابعاد و مسائل حائز اهمیت در طی فرآیند مذاکرات را در دستور کار خود قرار داده‌است. در این پرونده ویژه قرار است، دستاوردهای پژوهشگران مجمع ایرانی دفاع از حقیقت در قالب گروه‌های مطالعاتی مختلف آورده شود.

1
نسل پنجم ارتباطات

در این پرونده تلاش داریم تا در ضمن معرفی فناوری 5G ، به ابعادی از آن بپردازیم که تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته است. همچنین ارائه تبعات امنیتی چنین فناوری از دیگر اهدافی است که ما در این پرونده دنبال می کنیم.

2
اقتصاد دیجیتال

اقتصاد فارغ از آنکه زیربنای تحولات اجتماعی دیگر باشد یا نه، عنصر مهمی است که امروز به لطف پیشرفت تکنولوژیک ابعادی را به خود گرفته، که یکی از آنها به اسم فضای سایبری اقتصاد موضوع این پرونده ماست.

3
جامعه ایرانی

ایرانِ امروز مسیری را طی کرده است که جنگ‌ها، انقلاب‌ها، قحطی‌های فراوانی را به چشم دیده است. همه آنچه که بر ایران گذشته جامعه‌ای را ساخته است که در این پرونده قرار است برخی از آسیب ‌ها و مسائل اجتماعی این جامعه را تبیین و در صورت توان راه حل‌هایی برای رهایی از آنان بدهیم.

4
جنگ شناختی

اندیشمندان می‌گویند جنگ شناختی، جنگ بر سر تغییر روش تفکر است. در این پرونده قرار است ما این نوع جدید از جنگ‌ها ، ابعاد آن، تکنیک‌ها و ابزار به کار رفته در آن را معرفی و تبیین نماییم.

6
دکترین سایبری ملل

مجموعه نگاشت‌های «دکترین سایبری» ترجمه و تلخیصی از فصل سوم کتاب " مبانی جنگ سایبری، درک اصول بنیادین جنگ سایبری در تئوری و عمل " اثر استیو وینترفلد است. در هر شماره از این پرونده، دکترین سایبری برخی از مهم‌ترین کشورهای عرصه سایبر و تکنولوژی‌های رایانه‌ای مورد بررسی قرار خواهد گرفت. پرونده «دکترین سایبری» طی 3 نگاشت مجزا به منظر مخاطبان می‌رسد: ایالات متحده / چین و سایر کشورهای آسیایی / کشورهای اروپایی و ارتش‌های مزدور

7
دموکراسی

جنبش های دهه نخست هزاره جدید، نشانه‌هایی از مخالفت مشترک با کالایی سازی فضاهای عمومی و همچنین دنبال کردن اشتراکی سازی، به معنای ترکیب کردن اشتراکات تلقی می‌شوند. در همین راستا مجمع ایرانی دفاع از حقیقت بر اساس رسالت خود، لازم می‌داند پرونده‌ای ویژه را به موضوع دموکراسی اختصاص دهد. این پرونده ویژه ضمن تبیین مبانی، قرار است مطالعات موردی را داشته باشد تا مخاطبین به صورتی انضمامی‌تر به چیستی این مفهوم سیاسی پی‌ببرند.

8
درگیری روسیه و ناتو در اروپای شرقی

اکنون در میانه افزایش تنش‌های میان بلوک شرق به رهبری روسیه و غرب به رهبری آمریکا، باری دیگر خاطرات جنگ سرد در حال زنده شدن است. باید دید این بار ایده جنگ ستارگان از آن چه کسی خواهد بود، و نهایتا چه قدرتی از میان خواهد رفت؟! در این پرونده ویژه، مجمع ایرانی دفاع از حقیقت سعی در بررسی ابعاد مختلف این تنش دارد.

9
چین، هژمونی نوپدید

شاید برخی عنوان کنند سیستم سیاسی چین مانع از آن است که این کشور به یک هژمون جهانی تبدیل شود، فارغ از این دیدگاه، اهمیت این موضوع که چین به عنوان یک هژمون مطرح است، ما را براین داشته است تا در یک پرونده تحصصی، به بررسی ظرفیت‌های چین به عنوان یک هژمون جدید بپردازیم.

قبلی
بعدی

ترجمه‌ها

انتشارات

دروغ یاب

در عصر فیک‌نیوزها سخت است حقیقت شناخته شود، آنجایی که حتی پاره‌ای از حقیقت نیز خود عامل گمراهی است. مجمع ایرانی دفاع از حقیقت در بخش دروغ یاب تلاش دارد تا با بیان مصدایقی از اخبار جعلی و افشای دروغ‌های رسانه‌ای، قدمی در جهت آموزش برای رفع سوء تفاهم‌های رسانه‌ای بردارد.

چشم انداز مجمع

ما در مجمع ایرانی دفاع از حقیقت، در عین باور به اینکه در آستانه یک نسل جدیدی از جهان وطن گرایی هستیم، تلاش می ­کنیم تا منطق ایرانی را با تاکید بر رویکرد
ضد سلطه­ اش شرح دهیم. ما بر این باور هستیم که در دوران “زوال حقیقت” اگر مرکزی نباشد تا چشم انداز ایرانی را با هویت ­های اسلامی-ایرانی­ اش مستدل کند
نتیجه­ اش چیزی جز سوء تفاهم گسترده درباره دیدگاه ­های ایرانی نخواهد بود.