مصونیت از مجازات، به ارتکاب هر چه بیشتر جنایات دامن می زند

جدیدترین ها

فرهنگ شایعه پذیری در ایران (مطالعه موردی سند همکاری...

مقدمه امروز امنیت یک پدیده ادراکی و احساسی است. اسویر لودگارد یکی از شاخه‌های اصلی...

سقوط رویای آمریکایی در ناامیدی از سیستم سیاسی و...

سیستم اقتصادی حاکم بر ایالات متحده که بر مبنای نئولیبرال با محوریت اشراف سالاری است باعث نارضایتی قشر متوسط جامعه شده است که ممکن است منجر به قیامی شود که قدرت آمریکا را به چالش کشاند اما بسیاری از آمریکایی ها هنوز به این اوضاع نابسامان پی نبرده اند.

به مناسبت سفر پاپ به عراق

دیدار پاپ رهبر مسیحیان غرب با حالی شرمسار و پشیمان از اقدامات خصمانه غربی ها در عراق با سید سیستانی رهبر مسلمانان شرق، تحت شعار "ما باهم برادر هستیم" می تواند روابط حسنه ای را بین برادران و خواهران مسیحی و مسلمان ایجاد کند.

بایدن با میراث نژادپرستی و شکاف اقتصادی در جامعه...

ایالات متحده تحت دولت دموکراسی جو بایدن بر دو مشکل اقتصادی و نژادپرستی که طی یک سال اخیر شدت گرفته است فائق خواهد آمد و با مهار خودکامگی چین، پایان دادن به جنگهای وحشتناک و مهار تغییرات آب و هوایی از خطر فروپاشی رهایی میابد.

برنامه های چین در آینده برای خاورمیانه چیست؟

روابط خوب چین با سایر کشورهای منطقه سبب شده است که این کشور در جایگاه خوبی قرار گرفته و به عنوان یک میانجی گر در جهت حل اختلافات بین کشورهای منطقه و ایجاد صلح و ثبات نقش موثری ایفا کند.

آیا بایدن ایالات متحده را به سمت سیاست خارجی...

بر خلاف ترامپ، بایدن با رویکردی مسالمت آمیز در سیاست خارجه خود ظاهر شده است تا ایالات متحده را به سمت روابط بهتر در عرصه بین الملل به ویژه بازگشت به توافق نامه برجام سوق دهد.

موضوعات محبوب

محسن فخری زاده، کارشناس ارشد ایرانی، متخصّص فن آوری هسته ای، جمعه گذشته در یک حمله تروریستی کشته شد. دکتر فخری زاده در سال ۲۰۱۸ توسط نتانیاهو علناً مورد هدف قرار گرفت و قتل وی، فتنه ی عمدی و ناجوانمردانه صهیونیست ها از طریق عواملشان در داخل ایران بود. آنها می خواهند ایرانی ها را به انتقام تحریک كنند، به این امید كه واشنگتن (خصوصاً در دوره بین ترامپ و بایدن) برای اجرای یك حمله گسترده به ایران پا به میدان  می گذارد. اگرچه موساد قبلاً چندین دانشمند ایرانی را به قتل رسانده است، اما این بار نتانیاهو می خواهد در برقراری مجدّد روابط دیپلماتیک محتمل بین واشنگتن و تهران کار شکنی کند.

نزدیکان تل آویو عملاً این جنایت را پذیرفته اند. صرف نظر از آنچه موساد ممکن است به سازمان ملل گفته باشد، این جنایتی است با “نشانه های مشابه” از قتل هایی  که سال های گذشته رخ داده است. مانند صدها حمله موشکی به سوریه به بهانه “ایران”، اسرائیل استعمارگر در فلسطین با معافیت از مجازات دست به اقدامات تروریستی می زند، کاری که بسیار غیراخلاقی است. آنها برای ادامه جنایات خود، احساس دلگرمی می کنند. نتانیاهو تصوّر می کند که می تواند برای همیشه پشت قدرتهای ناتو پنهان شود و بدینسان  از مجازات و بازداشت فرار می کند. همچنین شاید او تصور می کند که با قبول نکردن جرائم خود، ممکن است مانع مجازات و کیفر شود. اما اگر ردپای سفر وی در هفته گذشته به سمت عربستان سعودی را دنبال کنیم، ممکن است به شواهد مستقیمی از این عمل ترور اخیر برسیم.

ایران از جامعه بین المللی – و به ویژه اتحادیه اروپا – می خواهد كه به این تبعیض شرم آور خود پایان داده و این عمل ترور دولتی را محكوم كنند. این امری درست و شایسته است که از جامعه جهانی خواسته شود این تروریسم را محکوم کند. با این حال ما قبلاً شاهد سکوت جامعه جهانی به جای پاسخ بوده ایم یا پس از آخرین اقدام خشونت بار اسرائیل فقط تقاضاهایی مبنی بر “خویشتن داری” شکل گرفت. مسئولیّت و پاسخگویی کجاست؟ آیا می توان به اساسنامه رم استناد کرد؟ ما می دانیم که مجمع عمومی سازمان ملل وجدان دارد، اما شورای امنیت سازمان ملل توسط سه قدرت ناتو مسدود شده است. مسئله این است که دهه های متمادی است که بی قانونی رژیم صهیونیستی بیداد می کند و مصونیت از مجازات بر جنایات بیشتر دامن می زند.

ایران باید تصمیم بگیرد که چه زمانی و چگونه به این ترور پاسخ دهد، اما باید حتماً پاسخ دهد. یک مسئله این است که با توافق هسته ای منسوخ شده چه باید کرد، و مسئله دیگر بازدارندگی چشمگیر اعمال شده بر صهیونیست ها است. تله ی فتنه انگیزی وجود دارد، اما مصونیت از مجازات یک سرطان وحشتناک است. جزئیات هر گونه پاسخ بسیار مهم است و فقط کسانی که درمورد عملکرد خود پاسخگو هستند می توانند این تصمیم را بگیرند.

نظرات

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

7 − 2 =