سیاست خارجی بایدن و پویایی جدید خاورمیانه

جدیدترین ها

فاتح تهران

«تهران» عنوان سریالی است که فصل نخست آن به تازگی از شبکه اسرئیلی «کن»،...

امنیت سایبری (17)

گزارش مجمع ایرانی دفاع از حقیقت در موضوع "امنیت سایبری"

بررسی تفکر نظامی چینی در مورد دستکاری رسانه‌های اجتماعی...

انتشار: چاینا بریف، جلد: 21، شماره: 7نویسنده: ناتان بوچمپ مستفاگا، جسیکا درون12 آوریل 2021،...

ویروس صهیونیستی Pegasus بلای جان جریان آزاد اطلاعات

در 15 می 2017، خاویر والدز، روزنامه‌نگار هنگام خروج از دفترش به ضرب گلوله...

جستاری بر تاثیر رسانه‌ ای به نام موسیقی بر...

امروزه، رسانه‌ها در فرایند تعریف هویت و بازتولید آن برای جوانان از اهمیت جدی...

نظریه کاستلز و رسانه

مقدمه «فیلیپ هووارد» استادیار رشته‌ی علوم ارتباطات در دانشگاه واشنگتن است. هووارد مقالات متعددی در...

نگاشت های محبوب

در حال حاضر مسئله مسلط (اساسی) در خاورمیانه خشونت هایی است که در اسرائیل میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها در جریان است. حتی اگر خشونت اخیر با توافق دو جانبه کنترل گردد ولی یک درگیری فجیع رخ داده که پایان ناخوشایندی در آن دیده می شود. علاوه بر این ، تقسیم خاورمیانه بین سنی و شیعه ادامه دارد. از این رو چالش بزرگ و تاریخی خاورمیانه هم چنان یافتن راهی برای گردهم آوردن مردمی است که به مدت طولانی از هم جداشده اند.

بحران اسرائیل و فلسطین رئیس جمهور بایدن را مجبور به تمرکز بر خاورمیانه نموده است. طی ماه گذشته، بایدن “حمایت قاطع خود از حق اسرائیل در دفاع از خود” را اعلام نمود. درست در همان زمان ، بایدن سعی داشت به عنوان میانجی بین دو طرف قرار بگیرد تا اسرائیلی ها و حماس را برای مذاکره جمع کند.

ایالات متحده به شدت از اسرائیل طرفداری می کند ، با وجود این ، گروه کوچکی از حزب دموکرات بایدن را به حمایت از فلسطینی ها تشویق می نمایند. در هر دو مورد، پر واضح است که بایدن نسبت به رئیس جمهور ترامپ که از منظر عموم به نخست وزیر نتانیاهو نزدیک بود ، حمایت کمتری از اسرائیل می کند. ایالات متحده سالانه 3.8 میلیارد دلار کمک نظامی به اسرائیل می دهد.

بایدن قصد دارد تدابیر سیاست خارجی خود در آسیا را بر مهار چین و کره شمالی متمرکز کند ، اما درگیری بین اسرائیل و حماس در حال حاضر توجه او را به خود جلب نموده است.

در طرف دیگر تخته شطرنج ، ایران و ایالات متحده توافق کرده اند که دو گروه فعال (کارگروه) به منظور مذاکره در مورد شرایط اساسی لازم جهت انطباق دو کشور با توافقنامه 2015 ایجاد کنند. یک کارگروه متمرکز بر پایان دادن به تحریم های اقتصادی اعمال شده توسط رئیس جمهور ترامپ در ایران در ماه مه 2018 است. بنابراین روابط ایالات متحده و ایران رو به پیشرفت (جلو) است.

آنچه معمولاً میان طرف های مذاکره کننده صورت می گیرد ، درجات و مراتبی از سازش است ؛ به نحوی که هر دو طرف می توانند موفقیت خود را اعلام کنند. ایران ممکن است در بدست آوردن آنچه می خواهد موفق شود ولیکن مذاکرات موفقیت آمیز نیازمند سازش و مصالحه می‌باشد.

نظرات

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

1 × پنج =