سیاست خارجی بایدن و پویایی جدید خاورمیانه

جدیدترین ها

چالش و فرصت کمپین های تحریم (BDS) در سرزمین...

کمپین های تحریم اقتصادی در فلسطین از الگوهای قدیمی تحریم پیروی می کند که...

مروری بر تکنیک های عملیات روانی در آندلس اسلامی...

فتح آندلس یکی از نقاط عطف در فتوحات اسلامی است که در عصر اموی صورت گرفته و طی حدود 800سال حاکمیت اسلام بر آن مناطق آثار متعدد فکری و فرهنگی تولید شده است.اشخاصی چون ابن رشد و محی‌الدین ابن عربی از جمله مهمترین شخصیت‌های اسلامی آندلسی الاصل بودند.این نگاشته به بررسی تکنیک‌هایی می پردازد که در قالب جنگ نرم به توانستند فرآیند بازپس‌گیری آندلس از مسلمین را تسهیل کنند و نفوذ اسلام در آن سامان را برای همیشه از بین ببرند.

مروری بر جمع‌آوری منابع اطلاعاتی مرتبط با موضوع تروریسم...

مقدمه نویسندگان این کتاب؛ «جو ایرمن»، «ریچارد اچ. دونو»، «ناتان چندلر» و «تاکر ریس» هستند....

چرا فناوری فایو جی یک مسئله ژئوپلیتیک -به ویژه...

یکی از دلایلی که 5G اهمیت سیاسی یافته، کاربری‌های نظامی این فناوری است. معمولاً توجه زیادی به پیامدهای اقتصادی و جاسوسی پیشتازی چین در توسعه زیرساخت 5G شده است، اما در این بین، پیامدهای نظامی تا حد زیادی نادیده گرفته می‌شود. از جمله خطرات ابتدایی که کارشناسان نظامی مطرح نموده‌اند، آنست که اگر ایالات متحده عملیاتِ نظامی را در منطقه ذینفع چین انجام دهد، این احتمال وجود دارد که دولت چین بتواند از زیرساخت‌های هواوی برای رهگیری یا حتی قطع ارتباطات نظامی سوء استفاده کند.

تلاش های اسرائیل برای سرکوب فعالیت های حقوق بشری،...

محدودیت های سازمان های مدنی در سراسر جهان در حال افزایش است و تأثیرات...

جاده ابریشم دیجیتال چین

تأثیر رقابت تکنولوژیک میان این دو کشور فراتر از شرکت های مخابراتی و کسانی است که در زنجیره تامین آنها دخیل هستند و بی‌شک پیامدهایی نیز برای امنیت بین المللی در پی خواهد داشت. چین بر اساس راهبرد خود به نام "جاده ابریشم دیجیتال" تلاش می‌کند تا ضمن ایجاد وابستگی‌های اقتصادی و زیرساختی، روابط سایر کشورهای جهان را با امریکا تحت تأثیر قرار دهد.

نگاشت های محبوب

در حال حاضر مسئله مسلط (اساسی) در خاورمیانه خشونت هایی است که در اسرائیل میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها در جریان است. حتی اگر خشونت اخیر با توافق دو جانبه کنترل گردد ولی یک درگیری فجیع رخ داده که پایان ناخوشایندی در آن دیده می شود. علاوه بر این ، تقسیم خاورمیانه بین سنی و شیعه ادامه دارد. از این رو چالش بزرگ و تاریخی خاورمیانه هم چنان یافتن راهی برای گردهم آوردن مردمی است که به مدت طولانی از هم جداشده اند.

بحران اسرائیل و فلسطین رئیس جمهور بایدن را مجبور به تمرکز بر خاورمیانه نموده است. طی ماه گذشته، بایدن “حمایت قاطع خود از حق اسرائیل در دفاع از خود” را اعلام نمود. درست در همان زمان ، بایدن سعی داشت به عنوان میانجی بین دو طرف قرار بگیرد تا اسرائیلی ها و حماس را برای مذاکره جمع کند.

ایالات متحده به شدت از اسرائیل طرفداری می کند ، با وجود این ، گروه کوچکی از حزب دموکرات بایدن را به حمایت از فلسطینی ها تشویق می نمایند. در هر دو مورد، پر واضح است که بایدن نسبت به رئیس جمهور ترامپ که از منظر عموم به نخست وزیر نتانیاهو نزدیک بود ، حمایت کمتری از اسرائیل می کند. ایالات متحده سالانه 3.8 میلیارد دلار کمک نظامی به اسرائیل می دهد.

بایدن قصد دارد تدابیر سیاست خارجی خود در آسیا را بر مهار چین و کره شمالی متمرکز کند ، اما درگیری بین اسرائیل و حماس در حال حاضر توجه او را به خود جلب نموده است.

در طرف دیگر تخته شطرنج ، ایران و ایالات متحده توافق کرده اند که دو گروه فعال (کارگروه) به منظور مذاکره در مورد شرایط اساسی لازم جهت انطباق دو کشور با توافقنامه 2015 ایجاد کنند. یک کارگروه متمرکز بر پایان دادن به تحریم های اقتصادی اعمال شده توسط رئیس جمهور ترامپ در ایران در ماه مه 2018 است. بنابراین روابط ایالات متحده و ایران رو به پیشرفت (جلو) است.

آنچه معمولاً میان طرف های مذاکره کننده صورت می گیرد ، درجات و مراتبی از سازش است ؛ به نحوی که هر دو طرف می توانند موفقیت خود را اعلام کنند. ایران ممکن است در بدست آوردن آنچه می خواهد موفق شود ولیکن مذاکرات موفقیت آمیز نیازمند سازش و مصالحه می‌باشد.

نظرات

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

1 × 1 =