6 ژانویه؛ شکست پلورالیسم سیاسی-فرهنگی در امریکا

مقدمه

امریکا کشوری است که خود را رهبر و سردمدار لیبرالیسم و اصول دموکراسی می‌داند. هدف فلسفه‌ سياسي‌ ليبرال،‌ تحقيق‌ در بنيادها و اصولي‌ است‌ كه‌ معمولا به‌ ليبراليسم‌ سياسي‌ نسبت‌ داده‌ مي‌شود يعني‌ آزادي‌، تساهل‌، حقوق‌ فردي‌، دموكراسي‌ و حكومت‌ قانون‌. ليبرال‌ها معتقدند كه‌ وجود تشكيلات‌ سياسي‌ را فقط‌ ممكن‌ است‌ با كمكي‌ كه‌ به‌ مسائل‌ مورد علاقه‌ فرد مي‌كند توجيه‌ نمود و اين‌ مسائل‌ فردي‌ جدا از مفهوم‌ جامعه‌ و سياست‌ است‌. ليبرال‌ها دو نظر را رد مي‌كنند، يكي‌ اينكه‌ فرهنگ‌،جامعه‌ و دولت‌ جدا از فرد في‌نفسه‌ غايت‌ محسوب‌ شوند و ديگر اينكه‌ هدف‌ سازمان‌هاي‌ سياسي‌ و اجتماعي‌ به‌ كمال‌ رساندن‌ سرشت‌ انسان‌ باشد. در نظر ليبرال‌ها هر انساني‌ خودش‌ هدف‌هايي‌ دارد، اعم‌ از اقتصادي‌، مادي‌ و معنوي‌ كه‌ به‌ تعقيب‌ آنها مشغول‌ است‌ اما چون‌ اين‌ هدف‌ها باهم‌ سازگاري‌ طبيعي‌ ندارند وجود چارچوبي‌ از قواعد لازم‌ است‌ كه‌ افراد بتوانند به‌ آن‌ اعتماد بكنند و بدانند چه‌ امتيازاتي‌ بايد به‌ ديگران‌ بدهند تا آنها هم‌ به‌ هدف‌هاي‌ خودشان‌ برسند.

ليبراليسم‌ سياسي‌ عبارت‌ است از این كه‌ محور در سياست‌ عملي‌، دموكراسي‌، حكومت‌ قانون‌، آزادي‌ سياسي‌ و آزادي‌ بيان‌، تساهل‌ در امور اخلاقي‌ و ديني‌ و طرز زندگي‌ و مخالفت با هرگونه‌ تبعيض‌ بر مبناي‌ نژاد، جنسيت‌، قوميت‌ و زبان‌ و سرانجام‌ احترام‌ به‌ حقوق‌ فردي‌ است‌.

اما در 6 ژانویه 2021، گروهی از طرفداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره ایالات متحده در واشنگتن یورش بردند و با برهم زدن جلسه مشترک کنگره که برای شمارش آرای الکترال تشکیل شده بود به دنبال بازگرداندن شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2020 بودند. آنها نمی‌خواستند تا پیروزی جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آن زمان رسمیت یابد.

هزاران نفر از حامیان ترامپ که وی به تظاهرات فراخوانده بود، در روزهای 5 و 6 ژانویه در واشنگتن دی سی تجمع کردند تا از ادعای او مبنی بر این که انتخابات 2020 “توسط دموکرات‌های چپ رادیکال دزدیده شده است” حمایت کنند و از مایک پنس معاون رئیس‌جمهور و اعضای کنگره تقاضا کنند پیروزی بایدن را رد نمایند. لکن نه تنها ترامپ به اهدافش نرسید بلکه باطن ساخت سیاسی و اجتماعی امریکا نیز بیرون ریخته شد.

یکی از وجوه قابل تأمل اتفاقات ژانویه 2021 حضور اقلیتی افراطی و عجیب در میان تظاهرات‌کنندگان بود. گروهی هر چند کم عده اما اثرگذار که خود را Q-Anons می‌نامند.

Q-Anons چیست و از کجا آمده؟

در اکتبر ۲۰۱۷، کاربر ناشناسی یک سری مطلب در یک تالار گفت‌وگوی اینترنتی منتشر کرد. او مطالبش را با امضای “Q” کار کرده بود و مدعی بود که در ایالات متحده به سطحی از اطلاعات محرمانه دسترسی دارد که مستلزم داشتن “اجازه Q” است.

این پیام‌ها به “محموله کیو” یا “پودر سوخاری” معروف شدند و اغلب زبانی مرموز داشتند و پر از شعار، وعده و موضوعاتی بودند که برای دونالد ترامپ مثبت تلقی می‌شد.

کیواِنان یک تئوری توطئه فراگیر و بی‌اساس است که می‌گوید دونالد ترامپ مخفیانه با نخبگان شیطان‌پرستی که کودکان را مورد آزار جنسی قرار می دهند و در دولت، بازار و رسانه‌ها رخنه کرده‌اند، می‌جنگد.

این تئوری بیان می‌دارد توطئه‌ای پنهان از سوی آنچه ادعا می‌شود «دولت پنهان[i] در ایالات متحدة آمریکا» است علیه دولت-ملت آمریکا در جریان می‌باشد

یکی از باورهای مشترک بین اعضای QAnon این است که ترامپ در حال برنامه ریزی یک عملیات ضربتی گسترده علیه دسیسه‌چینان بود. حامیان QAnon باور دارند که این مبارزه نهایتا به روز حسابی به نام “طوفان” ختم خواهد که در آن هزاران نفر از اعضای این گروه شیطانی دستگیر و اعدام می‌شوند. پیروان این اندیشه، بسیاری از بازیگران هالیوود، سیاستمداران دموکرات و مقامات بلندپایه دولتی را به عضویت در این توطئه شیطانی متهم کرده اند.

QAnon همچنین ادعا کرده است که ترامپ توطئه مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 ایالات متحده را شبیه سازی کرده است تا رابرت مولر را برای پیوستن به او در افشای شبکه قاچاق جنسی و جلوگیری از کودتای باراک اوباما، هیلاری کلینتون و جورج سوروس مجاب کند.

طرفداران کیوانان با در نظر گرفتن اتفاقات خبری، حقایق تاریخی و علم‌الاعداد تئوری های خود را مطرح می‌کنند. این گروه در شبکه های اجتماعی بسیار فعال هستند اما فعالیتشان محدود به فضای اینترنت نیست.

تعدادی از حامیان کیوانان به خاطر تهدید و دست زدن به اقدامات مختلف در فضای واقعی تا کنون دستگیر شده‌اند.؛ از جمله در یک مورد قابل توجه در سال ۲۰۱۸ مرد مسلحی به نام متیو رایت یکی از پل‌های سد هوور را مسدود کرد. او بعدا اتهام دست زدن به اقدامات تروریستی را پذیرفت. هم ‌چنین در سال 2016، مردی از کارولینای شمالی به واشنگتن دی سی رفت و با یک اسلحه گرم وارد یک پیتزا فروشی شد تا فرضیه قاچاق جنسی کودکان که در چندین وب‌سایت توسط کاربران رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده بود، مورد بررسی قرار دهد. او پیش از تسلیم شدن به پلیس، به سمت در قفل شده در پستوی این رستوران آتش گشود. او در سال 2017 به اتهام حمل اسلحه غیرمجاز اعتراف کرد و در حال گذراندن چهار سال زندان است.

شکل 1 : جایی که یکی برود همه ما می‌رویم” (به اختصار WWG1WGA) یکی از محبوبترین شعارهای کیوانان است

فعالیت مریدان QAnon در آستانه انتخابات ریاست جمهوری

رشد سریع آنلاین QAnon از اوایل بهار 2020، تمرکز بر نیروهای پشت این پدیده را تشدید نمود. فعالیت‌ها آزاردهنده و سخنان تند این جماعت چنان افزایش یافت که در پی یک سری عملیات‌های ترولینگ در تابستان همان سال، پلتفرم‌های توئیتر، فیس‌بوک، اینستاگرام و تیک‌تاک تصمیم به ممنوع نمودن گروه‌ها و هشتگ‌های QAnon گرفتند.

شکل 2 : طرفداران نظریه QAnon در طول اعتراضات در برابر ساختمان کنگره ایالتی در  اورگان، 2 مه 2020، پلاکاردهای مربوط به شعارهایشان را در دست دارند.

به گفته محققانی که گسترش QAnon را دنبال می‌نمودند، ترامپ، فرزندانش و چندین کارمند کاخ سفید بارها محتوای مرتبط با این جماعت را در فضای مجازی بازنشر کرده‌اند. Media Matters گزارش داد که تا اواخر اوت، ترامپ به تنهایی حساب‌های رسانه های اجتماعی را که محتوای QAnon تبلیغ می کردند، حداقل 216 بار تقویت کرده است.

در ماه آگوست 2020، روزنامه گاردین 4.5 میلیون دنبال کننده QAnon را در سراسر جهان تنها در فیس‌بوک و اینستاگرام ردیابی کرد. البته این روزنامه اذعان کرد که “احتمالاً همپوشانی قابل توجهی بین این گروه ها و حساب ها وجود دارد.”

به دنبال حادثه Pizzagate[ii]، پیروان QAnon بر این باورند که تعداد زیادی از کودکان توسط یک حلقه قاچاق کودکان ربوده می شوند. در سال 2020، برخی از پیروان این جماعت شروع به استفاده از هشتگ توییتری SaveTheChildren کردند (SaveOurChildren نیز استفاده شد). این عبارت از نام و علامت تجاری یک سازمان رفاه کودکان استخراج شده بود. این کار منجر به بیانیه ای در 7 آگوست توسط سازمان Save the Children در مورد استفاده غیرمجاز از نام آن در کمپین ها شد.

در ماه سپتامبر، فیس‌بوک و اینستاگرام به منظور جلوگیری از ارتباط #SaveTheChildren با QAnon سعی کردند تا کاربرانی که هشتگ را جستجو نمودند به سمت گروه‌های خیریه کودکان هدایت نمایند. در ماه اکتبر، فیسبوک اعلام کرد که تلاش خواهد کرد تا دسترسی هشتگ را محدود کند. در همان بازه زمانی، پیروان QAnon نیز یک تئوری توطئه جدید بازتولید کردند مبنی بر این که شرکت مبلمان Wayfair ترتیبات مخفیانه‌ای برای فروش و ارسال قربانیان قاچاق کودکان دارد.

پیمایش افکار عمومی

در کمتر از یک سال پس از پیدایش، QAnon توسط جمعیت قابل توجهی شناخته شده بود. بر اساس نظرسنجی کوالتریکس در اوت 2018 برای واشنگتن پست، 58 درصد از مردم فلوریدا به اندازه کافی با QAnon آشنا بودند تا بتوانند در مورد آن اظهار نظر کنند. از بین کسانی که نظر داشتند، اکثرشان دیدگاه نامطلوبی به کیوانان داشتند.

بر اساس نظرسنجی Pew در مارس 2020، 76٪ از آمریکایی ها گفتند که هرگز در مورد QAnon نشنیده اند، 20٪ “کمی در مورد آن” شنیده اند، و 3٪ گفتند که “خیلی زیاد” شنیده اند.

نظرسنجی Pew در سپتامبر 2020 از بین 47 درصد از پاسخ دهندگانی که گفته بودند نام QAnon را شنیده‌اند، متوجه شد که 41 درصد از جمهوری خواهان و کسانی که متمایل به جمهوری خواه هستند معتقد بودند QAnon برای کشور مفید است. این در حالی است که تنها 7 درصد از دموکرات ها و افراد متمایل به دموکرات‌ها چنین باوری را داشتند.

خیزش کیوانان علیه پلورالیسم امریکایی

اندیشۀ سیاسی لیبرال که بر تعهدی بنیادین به آزادی فردی مبتنی است، خود را یک نظام فکری «باز» می‌داند که امکان بحث آزاد، مخالفت و انتقاد را فراهم می کند، و حتی بر آنها تأکید دارد.

به باور اغلب متفکران، اصل مدارا یا تساهل سیاسی از جمله عناصر پایه‌ای در اندیشه لیبرالیستی است. لیبرال‌ها معتقدند که مدارا[iii]، هم تضمینی است برای آزادی فردی و هم وسیله‌ای برای توسعه اجتماعی.

لیبرال‌ها می‌گویند پلورالیسم در قالب تنوع اخلاقی، فرهنگی و سیاسی، بسیار کارآمد است: اطمینان از محک خوردن همه باورها در بازار آزاد اندیشه‌ها، بحث و گفت‌وگو و پیشرفت فکری را بهبود می بخشد. افزون بر این، لیبرال‌ها به این باور گرایش دارند که بین نظرها و منافع رقیب موازنه یا هماهنگی طبیعی وجود دارد و بنابراین به طور معمول به اندیشه تعارض سازش‌ناپذیر اهمیتی نمی‌دهند.

از یک طرف نظام سیاسی امریکا مدعی است که یک نظام سیاسی باز می باشد و هیچ فرد یا گروهی قادر نیست که جریان اطلاعات را در آن کنترل نموده و یا یک ساختار کاملا انحصاری را بر آن تحمیل نماید، به همین خاطر این نظام بیش از هر نظام مدرن دیگری به دموکراسی بر پایه نمایندگی نزدیک است.

اما از طرفی دیگر، ایالات متحده از معیارها و استانداردهای دوگانه برای رسیدگی به اعتراضات در کشور خود و سایر کشورها و مناطق جهان استفاده می کند. ایالات متحده در مواجهه با آشوب های سیاسی در کشورهای دیگر به ویژه کشورهای در حال توسعه، اساساً در کنار شورشیان ضد دولت است و آنها را «مبارزان و قهرمانان» دموکراتیک می نامد؛ اما نه تنها درون مرزهای خود از پروش یک جامعه مبتنی بر اصول لیبرال و مقابله با افراطی‌گری عاجز مانده بلکه در کنترل اعتراضات نیز به سانسور و سرکوب خشن روی می‌آورد.

از ماجرای حمله به کنگره آمریکا، یکی از حیرت انگیزترین تصاویر که به سرعت در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد، مردی را نشان می‌داد که چهره‌ای نقاشی شده و کلاه خز با دو شاخ بر روی آن دارد و پرچم آمریکا را هم در دست داشت.

نام او جاکوب آنتونی چانسلی از طرفداران مشهور تئوری توطئه کیواِنان (QAnon) بود. او خود را جادوگر QAnon‌ها می‌نامید.

او در پی شناسایی تصاویرش، چند روز بعد از حادثه به اتهام دست داشتن در حمله به کنگره بازداشت و با اتهاماتی از جمله ورود غیرقانونی و اخلال در نظم رو به شد. حضور او در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌داد که او در چندین رویداد کیواِنان شرکت کرده و ویدیوهای یوتیوبی درباره توطئه‌ها را منتشر می‌کرد.

حضور امثال جاکوب و همفکرانش در تسخیر کنگره گواهی بود تا خط بطلانی بر ادعای موفقیت امریکا در برقراری یک نظام چندفرهنگی مبتنی بر اصل مدارا و تساهل کشیده شود.

جماعت کیوانان «مشت نمونه خروار» گروه تندرویی هستند که روز به روز بر تعدادشان در امریکا افزوده می‌شود. گروه‌هایی که رویای امریکای آرمانی را مخدوش ساخته و زوال تدریجی ایالات متحده را مستند می‌سازند.

جمع‌بندی

آمریکا همیشه از نظر قومی، نژادی، زبانی، دینی گوناگون بوده است و در نتیجه هرگز به لحاظ سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نتوانسته به طور کامل همگن و یکنواخت گردد. با توجه به شعارهای دموکراسی در مورد نمایندگی تمام گروه‌ها و دسته‌جات جامعه، لیکن دموکراسی امریکایی صدای بخشی از جامعه خود را منکوب می کند. از جمله این بخش از جامعه، جماعتی از راست افراطی به نام Q-anons هست. جماعتی که سمبل آشکار نژادپرستی و خوی خفته افراطی‌گری در ایالات متحده است.

از یک سو فرهنگ لیبرالیسم به طور عام و از سوی دیگر فرهنگ امریکایی به طور خاص مدعی بسط جامعه‌ای قانون‌مدار و آزاد اندیش و اهل مدنیت و تسامح هستند حال آن که اقدامات خشونت انگیز رخ داده در 6 ژانویه حاکی از بطلانیت این ادعاست.


--- حمله به کنگره آمریکا؛ توییتر ۷۰ هزار حساب کیواِنان را مسدود کرد. (2021, ژانویه 12). Retrieved from BBC News: https://www.bbc.com/persian/world-55630870
--- وایل, ا. (1384). سیاست و حکومت در ایالات متحده آمریکا. (ق. گنجی, Trans.) تهران: نشر قومس.
--- هیوود, ا. (1389). سیاست. (ع. عالم, Trans.) تهران: نشر نی.
--- Francescani, C. (2020, August 21). QAnon: What is it and how did we get here? Retrieved from ABC News: https://abcnews.go.com/Politics/qanon-/story?id=72350231
--- Francescani, C. (2020, September 22 ). The men behind QAnon. Retrieved from ABC News: https://abcnews.go.com/Politics/men-qanon/story?id=73046374
--- Schallhorn, Kaitlyn (August 3, 2018). "What is QAnon, the conspiracy theory group showing up to Trump rallies?". Fox News. Retrieved August 7, 2018.
--- Bort, Ryan (August 1, 2018). "As QAnon Goes Mainstream, Trump's Rallies Are Turning Darker".
--- Laviola, Erin (August 1, 2018). "QAnon Conspiracy: 5 Fast Facts You Need to Know".
--- Bracewell, Lorna (January 21, 2021). "Gender, Populism, and the QAnon Conspiracy Movement". Frontiers in Sociology. Frontiers Media.
--- Rozsa, Matthew (August 18, 2019). "QAnon is the conspiracy theory that won't die". Salon. Retrieved April 17, 2020.
--- Robb, Amanda (November 16, 2017). "Pizzagate: Anatomy of a Fake News Scandal". Rolling Stone. Retrieved January 19, 2021.
--- Sales, Ben (February 15, 2021). "Survey finds 3 in 10 Republicans believe QAnon child sex-trafficking theory". www.timesofisrael.com. Retrieved February 18, 2021.
--- PRRI Staff (May 27, 2021). "Understanding QAnon's Connection to American Politics, Religion, and Media Consumption". PRRI. Retrieved May 28, 2021.
--- PRRI Staff (May 27, 2021). "Understanding QAnon's Connection to American Politics, Religion, and Media Consumption". PRRI. Retrieved May 28, 2021.
--- Dickson, E. J. (August 12, 2020). "What Is #SaveTheChildren and Why Did Facebook Block It?". Rolling Stone. Retrieved August 28, 2020.
--- Heater, Brian; Hatmaker, Taylor (October 30, 2020). "Facebook is limiting distribution of 'save our children' hashtag over QAnon ties". TechCrunch. Retrieved November 11, 2020.
--- Spring, Marianna (July 15, 2020). "Wayfair: The false conspiracy about a furniture firm and child trafficking". BBC. Retrieved January 8, 2021.
--- View, Travis (September 18, 2018). "How conspiracy theories spread from the Internet's darkest corners". The Washington Post. Retrieved September 18, 2018.
--- View, Travis (September 18, 2018). "How conspiracy theories spread from the Internet's darkest corners". The Washington Post. Retrieved September 18, 2018.
--- Cillizza, Chris (April 1, 2020). "76% of Americans have never heard of QAnon". CNN. Retrieved April 19, 2021.
--- "QAnon's conspiracy theories have seeped into U.S. politics, but most don't know what it is". Pew Research Center. March 30, 2020. Retrieved May 9, 2020.

[i] مریدان کیوانان از اصطلاح deep state برای این دولت پشت پرده استفاده می‌نمایند.
[ii] تیرانداز یک مرد در پیتزافروشی در سال 2016
[iii] یا به معنایی ساده و غیردقیق بردباری: تمایل افراد به این که به دیگران اجازه دهند به شیوه هایی که آنها تأیید نمی کنند بیندیشند، حرف بزنند و عمل کنند

جدیدترین ها

جنگ روسیه – اوکراین و نتایج آن بر جنگ...

مقدمه بیش از یک سال است که از جنگ روسیه و اوکراین میگذرد ، عواقب...

سیاسی | مرجعیت رسانه‌ای در ایران: چیستی، چرایی و...

گزارش مجمع ایرانی دفاع از حقیقت در موضوع "سیاسی"

 ایدئولوژی تضاد ایالات‌متحده در عرصه نظام بین‌الملل

در عرصه سیاست خارجی، تحلیل سیستمی زیر را از سیاست خارجی کشورها ارائه می‏دهم و...

احیای داعش و بحران‌سازی، تلاش مشترک آمریکا و رژیم...

امیر نظامی مقدم؛ دبیر اندیشکده راهبردی مقاومت دانشگاه امام صادق علیه السلام چکیده مجموعه ملاحظات استراتژیکی...

ایران و قفقاز؛ خاک_شیشه_استخوان

پدیدار شناسی سیاست خارجی ایران در منطقه قفقاز از نگاه نظریه رئالیسم تحولاتی که در...

بررسی جایگاه هویت ملی در راهبرد دفاع ‎همه ‎جانبه...

1. امنيت هستي‌شناختي نظريه امنيت هستي‌شناختي در روابط بين‌الملل برگرفته از نظريه وجود انساني آنتوني...

نگاشت های محبوب

نظرات

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

نه − سه =