پسا انتخابات آمریکا و دودی که به چشم خودش می رود

برخی کارشناسان هشدار می دهند که ایالات متحده در آستانه جنگ داخلی است. امیدوارم اینطور نباشد. اما در حال حاضر، به ویژه با توجه به توطئه مسلحانه برای سرنگونی دولت میشیگان و گروگان گیری فرماندار، نمی توان آن را منتفی دانست. در جنگ داخلی محتمل، توطئه ی اخیراً خنثی شده در رابطه با تلاشی بی ثمر برای ربودن فرماندار میشیگان و محاکمه  وی، همراه با حمله مسلحانه به نیروی انتظامی را ملاحظه کنید. در ایالات متحده چنین دسیسه هایی تعجب آور نیستند.

بخشی از مشکلات “دودی است که به چشم خود آمریکا می رود” – به عبارت دیگر امپریالیسم ایالات متحده به دلیل ماجراجوی­ خطرناک در خارج از کشور – عراق، گرانادا، پاناما، افغانستان و غیره – دسته بزرگی از کهنه سربازان نظامی را بوجود آورده است که آموزش دیده اند برای حل نزاع های سیاسی از طریق ابزار نظامی، عمل کنند. آنها که در زمینه سلاح و مواد منفجره آموزش دیده اند، اکنون این درس ها را در خانه خود اجرا می کنند. عواقب این کار به قدری ترسناک است که نمی توان به آن اندیشید.

انتخابات ریاست جمهوری را، -برطبق سیستم قدیمی الکترال کالج – که به نامزدی با کمترین آراء، اجازه می دهد پیروز شود، نمی توان کاملاً دموکراتیک فرض کرد. بنابراین، طبق الکترال کالج، یک رای ریاست جمهوری در وایومینگ کم جمعیت، بیش از کالیفرنیای پرجمعیت ارزش دارد. 

این سازوکار قرن هجدهم، از میل و خواسته نخبگان بنیانگذار نشات میگیرد تا  تصمیم “غلط” رای دهندگان را خنثی کند و همچنین قدرت و نفوذ بیشتر به ایالاتی نظیر ویرجینیا که شامل جمعیت عظیم بردگان بود را افزایش دهد. کالج انتخاباتی از ایالات کوچکتر و محافظه کار نظیر وایومینگ، داکوتاها، آیداهو، و غیره بهره می برد و از ایالات بزرگتر، مترقی و متنوعی نظیر کالیفرنیا هیچ منفعتی نمی برد.

 احزاب کوچک از نظر صلاحیت رأی گیری با تبعیض روبرو هستند، نیازی به گفتن نیست که آنها با عدم پوشش خبری در مطبوعات نیز مواجه هستند. این احزاب به اصطلاح “کوچک” خنثی می شوند و به طور کلی از دسترسی به برگه های اخذ رأی منع می شوند تا انحصارطلبی دو حزب اصلی که توسط جناح های مختلف نخبگان کنترل می شوند، ادامه یابد.

 اهداکنندگان ثروتمند از نظر تامین منابع مالی احزاب سیاسی، مزیّتی دارند. انحصار دو حزبی، بودجه هنگفتی را صرف تبلیغات در تلویزیون، رادیو و سایر سیستم عامل ها نظیر فیس بوک می کند؛ و احزاب “کوچک” چنین سرمایه ای برای هزینه کردن ندارند.

جدیدترین ها

جنگ نیابتی و ابرقدرت‌های شرقی

چکیده با رشد ارتباطات انسانی و افزایش اهمیت افکار عمومی،رویکرد تهاجمی کشور ها از تهاجم...

بازه درست تبلیغات برای انتخاب درست

انتخابات یک فرایند طولانی است، واقعیت آن است که رأی‌دهندگان به صورت همیشگی در...

جنگ سایبری روسیه و اوکراین

چکیده جنگ سایبری نوعی از جنگ اطلاعاتی و مجموعه‌ای از حملات سایبری علیه زیرساخت‌های یک...

بررسی چگونگی کاربست رژیم‌های امنیتی-دفاعی بین‌المللی توسط ایالات متحده...

مقدمه جمهوری اسلامی ایران تاکنون به تعهداتش در برجام به‌صورت کامل عمل کرده است، ولی...

دلالت‌های جنگ روسیه و اوکراین برای اتخاذ سیاست چین...

خلاصه راهبردی مساله جدایی سیاسی تایوان از چین ریشه در مهاجرت اجباری حزب کومینتانگ به...

جنگ داخلی سودان؛ تبلور راهبرد بحران آفرینی آمریکا و...

 "بررسی و تحلیل نقش آمریکا و رژیم صهیونیستی در بحران داخلی سودان" نویسنده:امیرنظامی مقدم؛ پژوهشگر...

نگاشت های محبوب

نظرات

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

19 − سیزده =