پسا انتخابات آمریکا و دودی که به چشم خودش می رود

برخی کارشناسان هشدار می دهند که ایالات متحده در آستانه جنگ داخلی است. امیدوارم اینطور نباشد. اما در حال حاضر، به ویژه با توجه به توطئه مسلحانه برای سرنگونی دولت میشیگان و گروگان گیری فرماندار، نمی توان آن را منتفی دانست. در جنگ داخلی محتمل، توطئه ی اخیراً خنثی شده در رابطه با تلاشی بی ثمر برای ربودن فرماندار میشیگان و محاکمه  وی، همراه با حمله مسلحانه به نیروی انتظامی را ملاحظه کنید. در ایالات متحده چنین دسیسه هایی تعجب آور نیستند.

بخشی از مشکلات “دودی است که به چشم خود آمریکا می رود” – به عبارت دیگر امپریالیسم ایالات متحده به دلیل ماجراجوی­ خطرناک در خارج از کشور – عراق، گرانادا، پاناما، افغانستان و غیره – دسته بزرگی از کهنه سربازان نظامی را بوجود آورده است که آموزش دیده اند برای حل نزاع های سیاسی از طریق ابزار نظامی، عمل کنند. آنها که در زمینه سلاح و مواد منفجره آموزش دیده اند، اکنون این درس ها را در خانه خود اجرا می کنند. عواقب این کار به قدری ترسناک است که نمی توان به آن اندیشید.

انتخابات ریاست جمهوری را، -برطبق سیستم قدیمی الکترال کالج – که به نامزدی با کمترین آراء، اجازه می دهد پیروز شود، نمی توان کاملاً دموکراتیک فرض کرد. بنابراین، طبق الکترال کالج، یک رای ریاست جمهوری در وایومینگ کم جمعیت، بیش از کالیفرنیای پرجمعیت ارزش دارد. 

این سازوکار قرن هجدهم، از میل و خواسته نخبگان بنیانگذار نشات میگیرد تا  تصمیم “غلط” رای دهندگان را خنثی کند و همچنین قدرت و نفوذ بیشتر به ایالاتی نظیر ویرجینیا که شامل جمعیت عظیم بردگان بود را افزایش دهد. کالج انتخاباتی از ایالات کوچکتر و محافظه کار نظیر وایومینگ، داکوتاها، آیداهو، و غیره بهره می برد و از ایالات بزرگتر، مترقی و متنوعی نظیر کالیفرنیا هیچ منفعتی نمی برد.

 احزاب کوچک از نظر صلاحیت رأی گیری با تبعیض روبرو هستند، نیازی به گفتن نیست که آنها با عدم پوشش خبری در مطبوعات نیز مواجه هستند. این احزاب به اصطلاح “کوچک” خنثی می شوند و به طور کلی از دسترسی به برگه های اخذ رأی منع می شوند تا انحصارطلبی دو حزب اصلی که توسط جناح های مختلف نخبگان کنترل می شوند، ادامه یابد.

 اهداکنندگان ثروتمند از نظر تامین منابع مالی احزاب سیاسی، مزیّتی دارند. انحصار دو حزبی، بودجه هنگفتی را صرف تبلیغات در تلویزیون، رادیو و سایر سیستم عامل ها نظیر فیس بوک می کند؛ و احزاب “کوچک” چنین سرمایه ای برای هزینه کردن ندارند.

جدیدترین ها

کتاب سال 1400

مرور گزارش عملکرد یکساله مجمع ایرای دفاع از حقیقت

از نظرسنجی تا ذائقه سازی؛ مروری بر روایت پرفراز...

کلیک، اولین پاسخ ما به یکی از هزاران نظرسنجی است که به صورت پنهان...

شکاف های آمریکا | مذهب و سیاست

گزارش مجمع ایرانی دفاع از حقیقت در موضوع "شکاف های آمریکا"

نگاهی مختصر به سیاست خارجی چین در جنوب شرق...

مقدمه منطقه جنوب شرق آسیا یا گاهی آسیای جنوب شرقی، شامل هفت کشور اصلی آسیا...

امنیت سایبری (41)

گزارش مجمع ایرانی دفاع از حقیقت در موضوع "امنیت سایبری"

شکاف های آمریکا | رابطه‌ی پول و سیاست

گزارش مجمع ایرانی دفاع از حقیقت در موضوع "شکاف های آمریکا"

نگاشت های محبوب

نظرات

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

سه × 5 =