آیا بایدن ایالات متحده را به سمت سیاست خارجی نرم تری سوق می دهد؟

جدیدترین ها

بررسی اثرگذاری چین بر آینده صنعت بازی‌های ویدیویی

چین علاقه فزاینده ای به بازار روبه رشد بازی‌های رایانه‌ای پیدا کرده است. این...

سناریوهای تعامل ایران و FATF

چکیده گروه ویژه اقدام مالی (Financial Action Task Force) یا به اختصار اف­ ای­ تی­...

تاثیر 5G بر امنیت سایبری

پذیرندگان اولیه 5G فناوری به دنبال بهره‌برداری کامل از زمینه‌های تحول‌آفرین این تکنولوژی می‌باشند. گسترش به کارگیری از شبکه‌های 5G سبب افزایش حملات سایبری به ویژه از نوع DDoS خواهد شد. همین امر نگرانی‌های امنیت ملی را برای دولتها در سراسر جهان ایجاد خواهد کرد.

دکترین سایبری – اروپا و ارتش‌های خصوصی

در شماره سوم از مجموعه نگاشت‌های «دکترین سایبری» استراتژی‌های سایبری تدوین شده توسط کشورهای...

در آمدی بر سیر تطور نظریه‌های خط مشی عمومی...

پیشگفتار در مقابل تصمیمات حمکرانی دولت، همواره گروه های موافق و مخالفی بوجود می­آید. ابزارهای...

لیبرال دموکراسی نخ نما شده آمریکایی

امروز هرچند تعداد کشورهای دموکراتیک در حال افزایش است، اما رضایت شهروندان از «دموکراسی‌های...

نگاشت های محبوب

برای درک سیاست خارجه بایدن، ابتدا باید به این سوال مهم پاسخ دهیم “آیا بایدن ایالات متحده را به سمت سیاست خارجه نرم تری سوق می دهد؟” بی تردید  هم سبک و هم محتوای این سیاست ملایم تر خواهد بود. برخلاف ترامپ، سخنرانی ها و بیانیه های بایدن برای همه دولت های خارجی و در مورد بسیاری از مسائل جهانی، مسالمت آمیز و دوستانه است. همچنین ظهور ایالات متحده به عنوان یک دوست خوب و کشور بین المللی معتمد، باعث ایجاد روابط شخصی بهتری با دیگر رهبران جهان می شود.

احتمالاً اصل سیاست های بایدن نیز نرم تر و ملایم تر است. او سعی خواهد کرد تا ایالات متحده را در یک سیستم جهانی مانند توافقنامه آب و هوایی پاریس و به طور کلی تجارت آزادتر انطباق دهد ( به استثنای احتمال تعرفه های آلومینیوم امارات متحده عربی و استانداردهای مربوط به کار). بایدن برخلاف یک جانبه گرایی ترامپ، مسیر چند جانبه تری را طی خواهد کرد.
 
در مورد ایران، بایدن به طور لفظی و در عین حال حقیقی سازگارتر خواهد بود. او می خواهد ایران، اروپا و ایالات متحده در یک توافق نامه سودمند دوجانبه باشند و در این راستا امتیازاتی بدهند. در واقع، تثبیت مجدد تعرفه های ایالات متحده توسط بایدن برای صادرات آلومینیوم امارات (که اخیراً ترامپ این تعرفه ها را لغو کرده بود) و توقف در فروش سلاح های آمریکایی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی بدون شک نشانه ای از صلح با ایران و تلاشی برای کاهش خصومت و افزایش احتمال مذاکرات پایدار می باشد.

در مورد بیانیه بلینکن مبنی بر اینکه ابتدا ایران باید گام بردارد، باز هم این تعبیر را می توان داشت که آمریکا تمایل به احیاء توافقنامه دارد. سخنان وی مبنی بر اینکه ابتدا ایران باید به تعهدات خود بازگردد، عمدتاً برای مخاطبان سیاسی آمریکا می باشد تا نشان دهد بایدن فرد چندان آرامی نیست همانگونه که ترامپ اغلب او را به تصویر می کشید. شرایط فعلی به نحوی است اگر بخواهیم از بعد منطق به آن بنگریم، آنچه برای یک طرف منطقی به نظر می رسد اغلب برای طرف مقابل غیر منطقی است. “منطق” مانند زیبایی می ماند که باید به چشم بیننده بیاید.

معاملات باید شامل منافع منصفانه ای برای هر دو طرف باشد. از نظر ایالات متحده نقایص زیادی در معامله اصلی وجود دارد نقایصی نظیر بازرسی های ناکافی، موشک های بالستیک قاره پیما (ICBMs) و مسیری هموار برای دستیابی سریع به سلاح های هسته ای. با این حال، بایدن در مذاکرات با ایران ممکن است تا حدی از شدت این خواسته ها بکاهد. وی با مجلسی از نمایندگان و سنا تحت کنترل دموکرات ها، بدون هیچ ترس از مخالفت سرسخت کنگره، قادر است آنچه را که می خواهد انجام دهد. بهترین مذاکرات سیاست خارجی همیشه به طور غیر علنی انجام می شود. بر این اساس، همیشه چنین بحث های آمریکایی-ایرانی می تواند وجود داشته باشد و اگر آنها مثمر ثمر باشند، مهم نیست که چه کسی گام اول را برداشته است.

نظرات

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

14 + 13 =